Przystawki i akcesoria do miksera KitchenAid


...poznaj sekret siły w kuchni... masz trzynaście urządzeń zajmujących miejsce jednego

Logo Kitchen Aid
Teraz nic już nie będzie trudne: pomidorówka ze świeżo przetartych pomidorów, domowy makaron, faworki, pizza, chleb, dekadenckie kremówki, mus malinowy na bezach z bitą śmietaną.
Może wrócimy do niedzielnych rodzinnych obiadów przy stole?

Szeroka i ciągle wzbogacana gama dostępnych przystawek do mikserów KitchenAid, pozwala bez obawy podjąć przedsięwzięcia kulinarne, najbardziej karkołomne w swoim rozmiarze i stopniu skomplikowania. Akcesoria są proste, łatwo montują się do miksera i nie zajmują wiele miejsca – zmieszczą się w jednej szufladzie. Silnik miksera będzie dla nich jednym wspólnym i uniwersalnym oraz łatwo dostępnym napędem.

Maszynka do tarcia i szatkowania (MVSA)

Maszynka do tarcia i szatkowania
Ta przystawka jest tak użyteczna, że sięga się po nią chyba najczęściej.
Zamontowana do miksera na stałe będzie zawsze pod ręką, żeby zrobić świeżą surówkę. W komplecie są oprócz obudowy trzy tarki bębnowe: krojąca na plasterki i dwie do tarcia: z dużymi i średnimi oczkami. Wszystkie trzy nadają się do rozdrabniania warzyw, ziemniaków i jarzyn na surówki i sałatki, do tarcia twardego sera albo rozdrabniania orzechów.
Jeśli zajdzie potrzeba zamiany tarki na inny jej rodzaj, nie trzeba demontować całej przystawki – wystarczy wymienić sam bęben.
Tarki są bezpieczne - włożenie ręki do wirującego bębna nie grozi skaleczeniem, ponieważ ostrza umieszczone są po zewnętrznej, niedostępnej stronie.

Dodatkowe tarki (EMVSC)

Dodatkowe tarki
To zestaw trzech uzupełniających tarek bębnowych do maszynki MVSA, przeznaczony do zadań bardziej wyspecjalizowanych.
Bęben o najdrobniejszych oczkach świetnie nadaje się do tarcia czekolady, sera, migdałów, suchej bułki. Bęben do wiórków „julienne” pozwala z warzyw korzeniowych otrzymać słupki na "chińszczyznę”, a bęben do tarcia na miazgę zetrze ziemniaki na placki lub np przygotuje gotowane buraczki na jarzynkę – dla zwolenników podawania ich w tej tradycyjnej formie.
Poszczególne tarki można kupić pojedynczo.

Maszynka do mięsa z tworzywa (FGA)

Maszynka do mięsa
Maszynka do mięsa wykonana z mocnego, antyudarowego tworzywa ABS.
Wyposażona jest w nierdzewne dwa sitka o dużych i średnich otworach i samoostrzący się o nie, dwustronny nożyk. Po zamontowaniu do jej korpusu dodatkowych akcesoriów (FVSP), zamienia się w przecierak - przystawkę do przecierania przez sito miękkich owoców i warzyw z twardą skórką (pomidory, żurawiny), przy czym w efekcie jego pracy ich pestki i skórki oddzielają się od powstającego przecieru. Z akcesoriami do kiełbas (SSA), tworzy nadziewarkę do kiełbas.

Zestaw do przecierów (FVSP)

Zestaw do przecierów
Jest to komplet akcesoriów, które montuje się do obudowy maszynki do mięsa FGA (wyłącznie).
akcesoria te, zamontowane do jej obudowy tworzą wspólnie nową przystawkę - przecierak, który z powodzeniem zastąpi czynność niezwykle żmudną gdy jest wykonywana ręcznie: przecieranie przez sito, da nieporównanie lepsze efekty oraz oszczędzi czas i surowce. Przecierak przerobi miękkie owoce i warzywa z twardą skórką na przecier, a gotowane jarzyny na puree. Ich ew. włókna, drobne pestki i skórki zostaną automatycznie oddzielone od przecieru.
Przecierak jest idealnym narzędziem do przygotowania przecierów pomidorowych i musów owocowych do deserów - także w większej ilości, na przetwory zimowe. Może również znaleźć zastosowanie do przygotowania posiłków dla małych dzieci, w postaci papek z rozgotowanego mięsa, warzyw lub owoców.

Nadziewarki do kiełbas (SSA)

Nadziewarki do kiełbas
Montuje się je do maszynki do mięsa FGA (z tworzywa).
To para tulejek o średnicy 10 mm i 16 mm.
Są użyteczne amatorom domowych kiełbas, którzy mogą przez nie dozować do kiełbasianych osłonek swoje autorskie, najbardziej wyrafinowane w kompozycji i smaku nadzienie. Farsz może być więc dowolny, niekoniecznie mięsny - również wegetariański (np. na bazie gotowanych ziemniaków), a łatwość z jaką się robi kiełbaski pozwala na przygotowanie szybkiego i oryginalnego dania.

Tacka - podajnik do maszynki z tworzywa (FT)

Tacka podajnik
Jest bardzo użyteczna i ułatwia pracę, gdy mamy do zmielenia lub do przetarcia większe ilości mięsa lub warzyw. Łatwo nakłada się na wierzch maszynki i zwalnia nas z ciągłego dokładania surowców po trochu.

Maszynka do mięsa metalowa (JFGA)

Maszynka do mięsa z metalu
Maszynka do mięsa, która radzi sobie doskonale z mieleniem maku i surowców na pasztet.
W zestawie są nierdzewne akcesoria: nożyk i trzy sitka z oczkami o średnicy 2 lub 3 mm, 4,5 mm i 8 mm, wygodna tacka - podajnik oraz popychacz z tworzywa.
Maszynka JFGA ma bogate wyposażenie opcjonalne. Dostępne są dodatkowo sitka o średnicy oczek: 2 mm, 6 mm, 10 mm oraz sitko z nożykiem o dwóch ostrzach - do rozdrabniania bekonu na kształt zbliżony do kostki.

Do maszynki można zamontować akcesoria tak, że zamieni się w przecierak przez sito (praska JFVSP), tareczkę do twardych produktów (JMVSA), wyciskacz - foremkę do kruchych ciasteczek (JWC) oraz nadziewarkę do kiełbas (JSSA)

Akcesoria dodatkowe do metalowej maszynki do mięsa (do JFGA)

Do korpusu tej maszynki można zamontować bardzo użyteczne akcesoria:Praska do przecierów
Praska do przecierów (JFVSP) o drobnych otworkach. Przeciera na pulpę pomidory, owoce jagodowe, gotowane warzywa. Oddziela automatycznie pestki i skórki od powstającego przecieru.


Przystawka do tarcia
Przystawka do tarcia (JMVSA) twardych produktów: orzechów, migdałów, sera, czekolady, suchej bułki, suszonych grzybów


Wyciskacz - foremka do kruchych ciasteczek
Wyciskacz - foremka do kruchych ciasteczek (JWC) wykonany ze stali nierdzewnej, ma 4 kształty wykrojników


Nadziewarka do kiełbas
Nadziewarka do kiełbas (JSSA) Wykonana ze stali nierdzewnej. Prowadnica ¾” dozuje do osłonek mięso na kiełbaski lub porcje na małe pulpeciki. Może to być także farsz ciasta przyrządzonego na bazie semoliny lub gotowanych kartofli.

Czym się różni maszynka do mięsa FGA od maszynki JFGA?

Obie maszynki różnią się materiałem z którego są wykonane (metal lub tworzywo ABS), ale nie to jest najbardziej istotne, bo są tak samo trwałe. Różnice są w wyposażeniu standardowym i opcjonalnym, dodatkowym.

Maszynka FGA ma dwa sitka: o średnich i dużych oczkach, a JFGA ma w wyposażeniu 3 sitka (3, 4,5 i 8 mm) oraz 4 inne ich rodzaje opcjonalnie do dokupienia (2, 6, 10 mm oraz z kwadratowymi otworami, w zestawie z nożykiem o dwóch ostrzach - służące do mielenia bekonu), przez co możliwości jej są większe. Zmiele namoczony mak oraz pasztet znacznie szybciej.
Maszynka JFGA ma dużą tackę -dozownik w wyposażeniu standardowym, a maszynka FGA - małą (większą można dokupić)

Różne są dodatkowe akcesoria do obu maszynek.
Obie mają akcesoria do przecierania przez sito (oddzielają pestki i skórki).
Praska do maszynki JFGA ma mniejsze oczka (nie przepuszcza nawet drobnych pestek) oraz ma regulacjÍ wypływu skórek i pestek.
Obie maszynki mają nadziewarki do kiełbas: FGA dwie plastikowe o średnicy 10 i 16mm, a JFGA jedną metalową o średnicy 2 cm.
Poza tym maszynka JFGA ma jeszcze wyciskacz-foremkÍ do kruchych ciasteczek oraz tareczkÍ do twardych produktów.

Która z nich jest lepsza trudno powiedzieć.
Przy zakupie trzeba sobie zadać pytanie, do czego właściwie najczęściej chce się używać tych maszynek - każda ma swoje "specjalizacje".
FGA jest bardzo poręczna w codziennym użytkowaniu - jej nożyk (dwustronny) sam ostrzy się o sitko, więc jest "bezobsługowa".
Maszynka JFGA ma za to większe spectrum możliwości (więcej akcesoriów).
W robieniu przecierów pomidorowych wydają się lepiej sprawdzać akcesoria maszynki FGA.

Wałkowarka z wykrojnikami do makaronu (KPRA)

Wałkowarka z wykrojnikami do makaronu
Domowy makaron staje się łatwy do wykonania jak nigdy dotąd - warto choćby spróbować
Do tego celu nie potrzeba stolnicy, a wałek można schować raz na zawsze na inne okazje… Wykonanie ciasta makaronowego przy pomocy miksera planetarnego nie nastręcza żadnych problemów i trwa bardzo szybko. Jest także dostepna specjalna mąka na włoski makaron (semolina). Wałkowanie przebiega bez wysiłku i większego angażowania uwagi, a polega właściwie tylko na wkładaniu ciasta między kręcące się walce przystawki, a następnie odbieraniu już wywałkowanego.
Przystawka KPRA to zestaw, składający się z wałkowarki i dwóch wykrojników do makaronu. Wałkować można pasy ciasta o różnej grubości (8 nastawów), które następnie wykorzystuje się na pierożki ravioli lub lasagne, albo tnie na makaron wykrojnikami zestawu (wstążki lub spaghetti).
Wałkowarka jest uniwersalna i nadaje się także do wałkowania innych ciast - np. na faworki, pierogi, pierniczki, ciasta francuskiego, ciasta kruchego na babeczki.
Suszarka do makaronu
Makaron wyschnie rozwieszony wygodnie na poręcznej suszarce (KMTPD).

Maszynka do pierożków ravioli (KRAV)

Maszynka do pierożków ravioli
Ta przystawka współpracuje z wałkowarką z zestawu (KPRA)
Zamienia na pierożki ravioli wywałkowany na niej płat ciasta makaronowego. Przez podajnik dozuje się dowolne nadzienie, a specjalnie zaprojektowane rolki zaciskają mocno ciasto i zamykają je szczelnie wewnątrz formowanych pierożków ravioli. Znajdująca się w zestawie łyżka do nakładania ma kształt umożliwiający równomierne dozowanie farszu. Powstaje wstęga ravioli - po trzy w rzędzie.
Tej przystawki nie wolno myć wodą - ani ręcznie ani w zmywarce.

Wyciskacz do cytrusów (JE)

Wyciskacz do cytrusów
Poręczna przystawka do wyciskania soków z owoców cytrusowych
Dzięki prostej konstrukcji, a stąd łatwości w użyciu, chętnie się po nią sięga, bo pozwoli w jednej chwili wycisnąć pomarańczę, grejpfrut lub cytrynę na sorbet, sos lub orzeźwiający napój.

Sorbetiera - dzieża do lodów (KICA)

Sorbetiera pasuje do wszystkich modeli mikserów KitchenAid

sorbetieraCzęści składowe przystawki:

a- dzieża chłodząca o specjalnej konstrukcji

b- łącznik zamieniający ruch planetarny mieszadła na ruch obrotowy wokół osi dzieży

c- mieszadło do wyrabiania masy lodowej.

UWAGA: łącznik amerykańskiego modelu sorbetiery nie pasuje do mikserów w wersji europejskiej!Pojemność sorbetiery: 1,9 l

Dzieża chłodząca przed każdym użyciem powinna być schłodzona w zamrażarce. Zmieści się w przestrzeni o wymiarach 21 x 21 x 18 cm

Proces powstawania lodów i sorbetów:
Zmrożoną uprzednio dzieżę zamontować do miksera, a następnie zamocować łącznik mieszadła. Po upewnieniu się, że montaż został przeprowadzony poprawnie, ustawić prędkość mieszania miksera na 1 lub 2. Teraz dopiero wlać do zamrożonej dzieży chłodzącej przygotowaną na świeżo masę do przetworzenia na lody lub sorbet. Ta kolejność czynności jest ważna, żeby uniknąć zamrożenia masy przed wprawieniem mieszadła w ruch, co mogłoby je uszkodzić. Po niespełna 20 minutach mieszania masa lodowa dojdzie do postaci lodowej kremowej konsystencji, gotowej do konsumpcji. Proces całkowitego zestalenia następuje po przełożeniu jej do hermetycznego naczynia i włożeniu do zamrażarki jeszcze na 2 - 4 godziny. Dodatki stałe, odpowiednio rozdrobnione - takie jak owoce, orzechy, kawałeczki czekolady itp., dorzuca się do masy w ostatnich 5-ciu minutach mieszania. Podczas procesu powstawania lodów objętość masy wzrasta, więc żeby otrzymać 1,9 litra lodów nie można wlać jej do dzieży więcej niż 1,35 l.

Otwieracz do puszek (CO)

Otwieracz do puszek
Jest wykonany z solidnej stali nierdzewnej
Krążkowy nóż błyskawicznie otwiera wieczko nie zadzierając krawędzi, a następnie podtrzymuje je magnes. Po zwolnieniu dźwigni możemy odłączyć od otwieracza dotąd pewnie podtrzymywaną, a teraz już otwartą puszkę.

Młynek do zbóż (GMA)

Młynek do zbóż
Zmieli wszystkie zboża (żyto, pszenicę, ryż, proso, jęczmień, owies, orkisz), które zamieniają się w kaszę lub mąkę o dowolnie wybranej granulacji. W tym młynku nie można jedynie mielić ziaren roślin oleistych (np. słonecznik), bowiem zaklejają one żarna, co uniemożliwia otrzymanie pożądanego przemiału. Domowy chleb z mąki własnego przemiału to niemała atrakcja. Można go teraz upiec z dowolnie skomponowanej mieszanki zmielonych zbóż.

Młynek do zbóż (GMJ)

Młynek do zbóż - metalowy
Także do maku i nasion lnu. Wykonany całkowicie z metalu. Regulacja granulacji bardzo precyzyjna i możliwa nawet podczas mielenia. Nagrzewa się tylko nieznacznie podczas pracy, co zapobiega utracie składników odżywczych i zmianie aromatu mielonego ziarna.

Młynek do zbóż - także do ziaren oleistych (GMME)

Młynek do zbóż - także do ziaren oleistych
Z żarnami ze stali nierdzewnej. Precyzyjna regulacja przemiału – także w czasie pracy młynka. Łatwy w czyszczeniu.

Zgniatacz do płatków zbożowych (FLME)

Zgniatacz do płatków zbożowych
Przetwarza na płatki każde oczyszczone ziarno, poczynając od delikatnego zgniatania, a kończąc na cieniutkich płatkach.

Osłona na dzieżę, z podajnikiem (5KN1PS)

Osłona na dzieżę, z podajnikiem
Zakłada się ją na dzieżę. Jest przezroczysta, więc pomaga w kontrolowaniu stanu zawartości dzieży. Ułatwia dodawanie produktów bez przerywania pracy miksera. Zapobiega także pyleniu substancji sypkich (cukier puder, mąka) i rozchlapywaniu się płynów (olej, mleko, śmietana, jajka). Stanowi zabezpieczenie przed przypadkowym wpadnięciem łyżki lub innego przedmiotu do dzieży podczas pracy miksera, co mogłoby spowodować awarię związaną z nagłą jego blokadą. Osłona ( obecnie jednoczęściowa) wchodzi w skład standardowego wyposażenia miksera ARTISAN.